DEV-LİS’li Kadınlar

devlislikadinlarhakkinda

Kadınlar olarak hayatımızın her alanında ikinci plana atılabiliyoruz. Evde, okulda, işte, sokakta bizi güçsüz ve önemsiz görebiliyorlar. Tüm kadınlar gibi liseli kadınların da her konuda söz sahibi olabileceğini savunuyoruz. “Kadınlar evde oturur.” anlayışını yıkıyoruz.

Gezi Parkı direnişinde liseli kadınların büyük bir yeri var. Biz kadınız, evde oturur babamızı, kardeşimizi bekleriz diye düşünmedik. Parklarda, eylem alanlarında biz de vardık. Gezi sürecinden sonra birçok şey değişti, mesela artık erkekler, kadınları küçümsemiyor eskisi gibi. “Sen kadınsın, benim yapabileceklerimi yapamazsın” gözüyle bakmıyorlar. Onlara gücümüzü gösterebildik. Artık sokaklarda biz de varız, bunu kabul ettirdik.

Liseli kadınların en çok haksızlığa uğradığı alan tabi ki okullar. Yeni yasa lise öğrencileri evlendikleri zaman eğitim hayatlarının bitmeyeceği yönünde ve bu çocuk gelinlerin artmasının önünü açıyor. Liseli kadınlar istemedikleri halde zaten evlendiriliyorken şimdi bu yasa ile desteklenir hale geliyor.

Serbest kıyafet uygulamasında kadınlara makyaj, tayt, dar pantolon, şort gibi kıyafetler yasaktı. Bu yasaklara uymadığımız öne sürülerek bu uygulama da kalktı. Okula dar pantolonla giden kadın öğrencilere “Senin kocan bu okulda mı da bu kadar rahatsın?” yakıştırmaları bile yapıldı. Şu an hala etek boyuna, makyaja, saça, küpeye karışıyor okul yönetimi. Okuldaki erkeklerin söz ile veya fiziksel tacizlerine de karışmıyor okul yönetimi. “Açık seçik giyinmeseydin o zaman” veya “Yanlarında oturmasaydın o zaman” gibi sözlerle tacizciye hak veriyor aynı zamanda.

Dev-Lis’li kadınlar olarak okullarda kadınlara yapılan bu haksızlıkları görmezden gelmeyi kabul etmiyoruz. Liseli kadınların özgürleşmesi yolunda mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadınlar artık susmayacaklar!

kadinlarartiksusmayacaklar