Eşitlik , adalet , özgürlük için…

geyff

Eşitlik,Adalet Ve Özgürlük İçin…
“Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile vicdanına hesap vermekten kurtulursun”.   CHE   
Yıllar öncesinden Ernesto Che Guevara gerçekleri savunanlara böyle sesleniyor.Bugünlerde İstanbul Erkek Lisesi’nde başlayan ve kademe kademe birçok liseye yayılan protesto eylemleri ve taleplerin olduğu bildiriler yayıldı.Bu bildirilerin sebebi liselilerin yaşamlarına müdahale, eğitimin her geçen gün iktidarın tekelinde yön verdiği bir araç olması ve bir piyasa haline getirilmesidir. Arkadaşlarımıza yönelik gerçekleşen baskılar yeni değildi.Bu süreç geçmişten bu güne vardı ancak bu kadar sistematik boyuta ulaşmamıştı.AKP liselerde sömürü tekerleğini hızla döndürüyor.Bunu mevcut eğitim sisteminin birçok yanını dini eğitimle süsleyerek ve bu zihniyetteki vakıflarla ortaklaşarak kendine yeni kindar nesil yaratmak istiyor.Biliyorki bu nesil onun ömrünü uzatacak fabrikalarında çalışacak yada işsiz olarak onun çıkarları için savaşlarda ölecek.Ölürkende sorgulamayacak.Okullardan bilim ve felsefe yok ediliyor sorgulamanın ve itiraz etmenin önünün kapandığı bir dönem açılmak isteniyor.Arkadaşlarımız buna karşı çıkıyor.Vicdanları rahat gerçeği savunuyor.
Liselerdeki yönetimin,müfredatın,kurulların iktidarla olan ilişkisi sadece ideolojikte değildir.Kaldıkı iktidarın ideolojisi ve liselere aktarmak istediği düşünce sadece muhafazakar-dindar düşünceden oluşmaz.Bu düşüncenin oluşan önemli bir yanı da liselileri hazır kalifiye eleman olarak gören ve üniversiteye de liseliyi alanı görevi belirlenmiş olarak gönderen, meslek liselerindeki staj sömürüsüyle ucuz işçiliğe alıştıran ve vahşice sömüren yarattığı bu sistemle işsiz bıraktığını da ilerde kiralık işçi olarak kullanan bir düşüncedir.Yanı bu düşünce kapitalizmin sömürü çarkında ezilmiş posası atılmış insanlar yaratma düşüncesidir.Arkadaşlarımız buna karşı çıkıyor. Vicdanları rahat gerçeği savunuyor.
Temel liselerle başlayan süreç paralı eğitimin en barız göstergesidir.Paran kadar konuşursun sözü paran kadar okursun sözüyle eşdeğer olmuştur.Kaldıkı liseliler yoğun bir psikolojik baskı altında sabahtan akşama yaşamlarını buraya vermektedir.Türkiye de eğitim paranın hükmünün olduğu bir sektördür.Arkadaşlarımız buna karşı çıkıyor. Vicdanları rahat gerçeği savunuyor.
 Bizler Devrimci Liseliler olarak liselerde eşitlik adalet özgürlük için verdiğimiz kavgada örgütlü olduğumuz tüm liselerde sokaklarda hep birlikte baskının önünde yer alacağız.Liselerdeki erkek egemenlik, ırkçılık, insanların özgürlüğüne karşı gelen her türlü ayrımcılık, paralı eğitim, zorunlu din dersi ve imam hatipler, insanların dini inançlarından ötürü ötekileştirilmeleri, kendi anadillerinde eğitim görmemeleri, eğitimin bilimsel olmaması ve sayacağımız birçok sorunun karşısında durup mücadele vereceğiz.Sadece okullarda değil sokaklarda da bunu savunacağız. Çünkü biliyoruz ki özgürlük sokaktadır ! Yaşadıklarımız önümüzdeki dönem için ip uçları veriyor.Liselerdeki mücadeleyi büyütmek ve kazanım elde etmek için baskılara karşı durmayı bu sebeple sokaklara alanlara , meydanlara, sokaklara taşımalıyız. Vicdanımız rahat gerçeği savunuyoruz.Eşitlik adalet özgürlük için…

 

 

Benzer yazılar

Bir Cevap Yazın