Orhan Kemal

nbc
İşçilerin romancısı: Orhan Kemal
15 Eylül 1914’te Adana-Ceyhan’da doğan Orhan Kemal, ailesine katkı yapmak için Beyrut’ta bulaşıkçılık, matbaacılık gibi işler yapar ve 1932 yılında Adana’ya dönerek çırçır fabrikalarında çalışmaya başlar. Romanlarında işlediği pek çok konu bu dönem içerisinde Kemal’ın bilincinde yer eder. 1938 yılında Niğde’de askerliğini yaparken “Maksim Gorki ve Nazım Hikmet kitapları okumak”, “yabancı rejimler lehinde propaganda ve isyana muharrik” nedeniyle 5 yıl hapis cezasına mahkûm edilir. 1940’ta, Bursa Cezaevi’nde Nazım Hikmet’le tanışır. Nazım’dan Fransızca, felsefe ve siyaset dersleri alan Orhan Kemal’i şiir yerine roman ve öykü yazmaya teşvik eden de Nazım Hikmet olur.
1950’de artık pek çok işte çalışmış, fakat siyasal kimliği sebebiyle aynı işte uzun süre çalıştırılmamış olan Orhan Kemal İstanbul’a taşınır. Burada roman ve öyküleri ile aile bütçesine katkı sunan Orhan Kemal, Murtaza (1952) ve Bereketli Topraklar Üzerinde (1953) ve ardından Grev ve 72. Koğuş adlı romanlarını peş peşe yayınlar.
1956 yılında Ara Sokak adlı öykü kitabı nedeniyle yargılanır. Mahkemede kendisine sürekli yoksulların yaşamını işlediği, neden zenginlerin yaşamını yazmadığı sorulur. Orhan Kemal’in cevabı ise şöyledir: “Ben gerçekçi yazarım. En iyi bildiğim konuları alırım. Varlıklı yurttaşların yaşayışlarını bilmiyorum, nasıl yaşadıklarından haberim yok!” 1966 yılında iki ay hapis yatar, sebebi ise iki arkadaşıyla beraber “hücre çalışması ve komünizm propagandası” yapmasıdır.
Bulgar Yazarlar Birliği’nin çağrısı üzerine gittiği Sofya’da, tedavi görmekte olduğu hastanede 2 Haziran 1970’te ölen Orhan Kemal’in naaşı konvoy eşliğinde Türkiye’ye getirilir. Onu son yolculuğuna binlerce işçi ve emekçi yollar.

(Alıntıdır)

Benzer yazılar

Bir Cevap Yazın